Puhka rahus, kallis isa

Sellel ajal, kui minu sõbrannad igal aastal järjest poolduvad ja lapsi saavad, sureb minu perekonnas järjest pereliikmeid. Viimased aastad on selle kohapealt eriti rasked olnud. 2013. aasta sügisel suri minu teine vanaema (esimene suri juba 2002), 2015. aasta sügisel suri mu vanatädi Helgi, kes oli mulle nagu kolmandaks vanaemaks, ja nüüd selle aasta 15. novembril suri 57-aastasena minu isa. Kui vanaema ja vanatädi surm ei saabunud nii ootamatult, sest nad olid mõlemad enne seda haiged ja surid haiglas, siis isa surm tabas nagu välk selgest taevast.

Kui ma teisipäeva õhtul sõbranna juurest koju hakkasin minema, siis ma avastasin, et ema on mulle mitu korda helistanud ja sõnumi jätnud, et ma talle kohe helistaksin. Ma võtsin seda sõnumit halva aimdusena, sest just taolise sõnumi jättis ta mulle siis, kui Helgi suri. Kui ema kõigepealt telefonis ütles, et kurvad uudised, siis ma arvasin ilmselt esimese asjana, et minu ainus vanaisa on ära surnud, sest ta on ka juba päris vana, aga kuuldes, et tegemist on isaga, olin ma muidugi üsna šokis. Nagu pärast välja tuli, leiti ta kell 4 õhtul ja politsei oli 6 paiku juba Siimu ukse taga. (Isa leidis naaber, kes helistas 112, kuid meile ei osanud teatada.) Tal oli tugev astma ja surma põhjusena tuvastatigi lämbumine.

Kui ma hakkasin nüüd isast arvutist pilte otsima, siis ega ma väga palju ei leidnud ja peamiselt on tegu grupipiltidega. Aga ega see on loogiline ka, sest enamik pilte on arvutis 2012. aastast saati, kui ma oma praeguse arvuti ostsin, ja just sellel aastal kolisime kõik Nõmme majast välja eraldi elama ning isa kolis vanaemaga, kes järgmisel aastal juba suri, sadade kilomeetrite kaugusele Kuremäele, kus me tal just palju külas ei käinud ja tema meil Tallinnas ka mitte. Vahepeal ta kolis uuesti ja seekord Tallinnale lähemale Turbasse, kus ta nüüd oma kodust surnuna leitigi.

Ülaltoodud pilt tuletab mulle meelde, et just baka lõpetamisel ütles ta, et on minu üle uhke, mis on suured sõnad tema suust. See tuleneb sellest, et mõlemad mu vanemad on lõpetanud praeguse TTÜ ja meid Siimuga kasvatati kuidagi teadmisega, et kõrgharidus on elementaarne asjade käik. See tuletab mulle meelde, et ühel päeval varsti kunagi loodetavasti saan ma ka oma magistrikraadi ja sellele lõpetamisele isa, nagu ka isapoolne vanaema ja vanatädi, enam ei tule. Kui, siis ainult mõtetes. Mul on hea meel, et isa sai oma viimasel eluaastal veel mitu puhkusereisi teha ja elu nautida.

Mul olid isaga üldiselt keerulised suhted ja me ei olnud kuigi lähedased. Sellel on erinevaid põhjuseid, aga muuhulgas ka see, et ta oli ta mu lapsepõlves pidevalt ära tööl. (Ta töötas kunagi mitmetel juhtivatel kohtadel erinevates firmades või oli ametis oma firmaga.) Aga üks peamisi asju, mida ma isast mäletan, on see, kui kaastundlik ja abivalmis ta oli. Üks märkimisväärsemaid seiku, mis mul meelde tuleb, on see, kui ühel Eesti Vabariigi aastapäeval otsustasime sõbranna ja tema vendadega uisutama minna. Sõbranna vennal oli aga auto põhimõtteliselt lumes kinni. Kui palju me ka ei mässanud selle väljakaevamisega, läksin ma lõpuks koju, et küsida vanematelt, mida teha. Ma üldse ei oodanud seda, aga isa ise pakkus, et sõidab kohale ja tõmbab selle auto välja. Ja seda ta tegigi, nii et lõpuks isegi jõudsime uisutama. Isa oli emast ka tunduvalt otsustuskindlam ja kiirema reageerimisega, mis võib-olla ehk päästis kunagi minu elu, kui ma 1-aastaselt raskesse haigusesse haigestusin. Sest nii nagu ema on mulle rääkinud, oli just isa see, kes otsustas kiirabisse helistada, kui ema ei julgenud, sest tal oli varasemalt kiirabi ilmaasjata kutsumisega halvad kogemused. Kui isa poleks seda teinud, siis oleksin ma tänasel päeval ilmselt kurt või üldse surnud.

Isa vanaema matustel 2013. aasta sügisel
Advertisements

2 thoughts on “Puhka rahus, kallis isa

  1. Eliise november 23, 2016 / 2:42 p.l.

    Väga kurb 😦 Ülehomme möödub minu isa surmast 11 aastat..

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s