Mihkel Raua eneseabiraamat

Jõudsin just ühele poole Mihkel Raua raamatuga “Kus ma olen ja kuidas sina võid palju kaugemale jõuda” ehk rahvakeeli lihtsalt Mihkel Raua eneseabiraamatuga. Pean ütlema, et alguses olin ma suhteliselt skeptiline, kui lugesin, et see on ENESEABIRAAMAT, sest ma jälestan eneseabiraamatuid. Kui ma selle aga poes suvalisest kohast korraks lahti tegin ja lugesin sellest, kuidas Baari-Talise intervjuu andis megasuured vaatajanumbrid, siis mulle tundus, et ta ei jaga ainult õpetusi, vaid räägib oma elust ja kogemustest ka. Ja kui ema teatas, et ta juba ostis selle ära, siis võtsin end järjekorda. Minu meelest see on isegi paremini kirjutatud raamat kui “Musta pori näkku”, aga ma arvan, et seda saadab natuke tagasihoidlikum edu, sest  ikkagi eneseabiraamat ja “Musta pori näkku” tekitas vaimustust ka paljudes sellistes inimestes, kes elu sees ühtki raamatut ei ole lugenud. Ja ma ei liialda praegu.

img_0662

Mul on selline tunne, et iga teine blogija Eestis on sellest raamatust juba oma blogis kirjutanud, nii et on raske midagi uut öelda. Nagu Ebapärlikarp juba kirjutas, siis on tegu raamatuga, mille sisu väljendub selles, et Mihkel Raud on läbi lugenud paarkümmend head eneseabiraamatut ja refereerinud neid 399 lehekülje ulatuses. Kuid mitte päris. Ta küll refereerib palju, aga toob iga mõne teise inimese antud idee kohta kogemusi enda elust. Ja minu meelest on see hea raamat neile, kes ei viitsi või kellel ei ole aeg neid 20 raamatut läbi lugeda. Põhiliselt seisneb see “kuidas palju kaugemale jõuda” selles, et ta räägib, mis vigu ta ise elus on teinud ja kuidas mina kui lugeja peaks neid vigu vältides “palju kaugemale jõudma”. Armas mõte, aga ma arvan ikka, et kui mina oma iidolitele kirjutama hakkaks, siis ei kutsuks keegi mind Los Angelesse endale külla. Aga seda ta just soovitas. Kui sa loed läbi mõne raamatu, kirjuta selle autorile. Kui meeldib mingi film, kirjuta selle režissöörile. Kirjuta hästi paljudele inimestele kogu aeg, sest teoreetiliselt peaks neid huvitama see, mis sul öelda on.

Ma sain raamatu lõppedes ikkagi aru, miks ma ei saa kunagi nii edukaks kui Mihkel Raud. Lõpu poole ta kirjutas, et pärast kuskil esinemisel end pensionäride ees häbistamist istus ta autosse ja kuulas koduteel Vikerraadiot. Nagu Vikerraadiot!? Who the hell kuulab Vikerraadiot? Kui me jätame 70-aastased pensionärid välja? Ilmselt ka sellepärast, et mul on väga raske võtta Sirpi iganädalaselt kätte või pidevalt igasugu eesmärke ja plaane teha. Näiteks ta kirjeldas, kuidas ta allkirjastas koos Liinaga mingi dokumendi, kus ta lubas aasta jooksul seda ja teist teha ja kui ei tee, siis jääb mingiks perioodiks ilma seksita. See peaks mehe jaoks olema motivaator küll. Samuti teeb ta enda sõnul endale tegevuskava, mida tahab aastaga saavutada ja paneb sellele vahe-eesmärgid. Mul on siin ainult kaalujälgimisega mingid eesmärgid ja vahe-eesmärgid. Aga kui ma peaks paljude asjadega nii tegema, siis on mul tunne, et muud elu ei oleks, kui nende eesmärkide täitmine. Aga kas elu seisneb selles, et kogu aeg aina parem, targem ja ilusam olla? Ma arvan, et Mihkel Raud on ka tunduvalt produktiivsem kui mina ja juba see takistab mul isegi Mihkel Raua edukuseni jõuda, veel vähem kaugemale. Ma kadestan inimesi, kes suudavad päevas 100 asjaga tegeleda ja selles ka edukad olla. Aga alati võib alustada edukaks saamisel sellest, et vältida neid asju, milles tema eksis. Näiteks mitte olla kunagi alkohoolik või mitte minna heast söögist paksuks. Sest ülekaalulisus on paha. Kui sa pole just Mihkel Raud, siis saadab potentsiaalne tööandja sind minema ja naisi/mehi on raskem lantida.

img_0660

Aga muidu oli selles mõttes hea raamat, et ma ikka südamest naersin mitmes kohas, ma ei mäleta, et ma humoorikuse osas palju kiidetud “Musta pori näkku” ajal nii palju oleks naernud. Järgmine lõik raamatust ajas mind niimoodi naerma, et kogu Tallinn kajas. Ma naersin isegi enne, kui ta püändini jõudis, sest ma enam-vähem aimasin, kuhu see jutt jõuab. Kuigi see tundub natuke liialdatud lugu olevat, sest raske on uskuda, et elus kuhugi jõudnud inimene niimoodi pange paneb. Samas ma vabandan ette, kui see siiski päriselt juhtus.

Kaks minutit enne istungi algust helistas mulle endine haridusminister Ossinovski ja teatas, et ettepanekule number see ja see tuleb vastu olla. Oolrait, teeme ära, nõu problem.
“Hääletame – kes on poolt?” küsis komisjoni esimees mõni minut hiljem. Kõik olid.
“Vastu?”
Mina olin.
“Aga miks siis?” küsisid teised mind hämmeldunult jõllitades.
“Eeeee … eeeee … eeeee …” ei saanud ma ju öelda, et kust kurat mina tean, partei esimees helistas ja käskis.
“Nooooooh?” küsisid komisjoni ülejäänud liikmed unisoonis.
“Ei noh, eeeeee … nii on, ma olen vastu,” ei suutnud ma end koguda ja panin viimaks peale heliplaadi, mis kõigile parlamendiliikmetele kohe esimesel töönädalal antakse.
“Me arutasime käesolevat küsimus fraktsioonis ja jõudsime konsensusele, et nimetatud küsimus on formuleeritud kiirustades ning vajab täiendavat analüüsi ja võimalikku laiemat ühiskondlikku debatti, sealhulgas koalitsiooni eestseisuses ning meie erakonna juhatuse juurde moodustatud haridus- ja noortepoliitika töörühmas, mis koguneb uuel nädalal ja mille päevakorda on arutatav ettepanek plaanis täiendava punktina lisada, et see siis konstruktiivselt ja emotsioonideta läbi arutada.”
Püha jumal, ma tõesti rääkisin niimoodi …
Nad vaatasid mind nagu tulnukat! Mõni ime, sest ettepanek, mille vastu Jevgeni mul hääletada käskis, oli alles järgmine. Praegu hääletasime me seda, kas me täna üldse hääletama hakkame.

Aitäh, Mihkel, et sa meile tõestasid, et sinu koht tõesti ei olnud riigikogus. Lisaks hulgaliselt huvitavale ja kasulikule infole olid mingid kohad, mis panid tõsiselt kukalt sügama. Näiteks kogu tema raha käsitlev peatükk. Me saime selles peatükis teada, et Mihkel Raud on puhtatõuline materialist. Olgu pealegi. Ega see mind ei üllatunud. Pigem see, et ta väitis, et kõik inimesed peavad raha kõige tähtsamaks ja kes vastu vaidleb, ei ole enda vastu aus. Ma tsiteerin:

Tollesamast “Nukitsamehe” filmist fraasi laenates – “raha mängib elus põhirolli, raha see on õnn ja armastus”. Igaüks, kes vastupidist väidab, on silmakirjateener.

Autš, kus nüüd ütles. Järelikult olen mina silmakirjateener, sest ma ausalt ei arva, et raha elus kõige olulisem oleks. Ma olen elus olnud nii väga kurb kui ka väga õnnelik ja kummalgi juhul ei olnud raha selles süüdi. Aga samas ei ole ma kunagi elus pidanud tõsist rahapuudust ka kannatama. Nii et võib-olla, kui ma elaks vahepeal natuke aega asotsiaali elu, siis ma laulaks teist laulu. Samas on mul korraga palju raha käes olnud ja ma ei tundnud küll, et nüüd on elus mingi teine kvaliteet kohe. Praegu ma olen ma täielikult vastu sellele põhimõttele ja materialistid on mulle eluaeg mingitpidi vastumeelsed olnud, nagu olekski nii, et kui võidad miljon eurot, siis on elu ilus. Ma arvan, et siis probleemid alles algavad. Tegelikult jõuab Raudki oma raha peatüki lõpus selleni, et ta ei tahaks miljonäriks saada, sest see muudaks elu niimoodi, kuidas ta võib-olla ei tahaks, et see muutuks.

img_0661

Samuti hämmastas mind see, kus ta soovitas, kuidas odavalt reisida. Need olid nagu nii miljonärile tehtud soovitused. Pms oli tema soovitus lennata ja koguda lennupunkte ja neid kasutada, et odavalt või äriklassis lennata. Tavalise inimese seisukohalt täiesti mõttetu soovitus, sest kes ikka palju lendab, kui vaid rikkad või need, kellel töö nõuab. Keskmisel eesti keskmist palka teenival eestlasel ei ole selle teadmisega mitte midagi teha. Kõik tema soovitatud reisisihtkohad olid ka nii kauged ja üldse, kirjeldada kohti selle järgi, kus hea süüa on – ajuvaba. Keda see toit ikka huvitab. Niikuinii mõtled koguaeg süües, et ei saa oma tavapärast tervislikku toitu süüa ja appi need kalorid.

Dieeditajana meeldis mulle eriti see peatükk, mis käsitles erinevaid dieediga seotud nippe. Alguses mõtlesin küll, et mida see paks dieedist teab, aga siis tuli meelde, et ta on ju viimasel ajal tõesti väiksema kõhuga olnud. Esiteks jagas ta meiega seda paradoksi, et kui plaanid võtta kahe kuuga 5 kilo alla, siis võtad 1, aga kui plaanid võtta kahe kuuga 1 kilo alla, siis tema garanteerib, et võtad 5. Samuti soovitas ta dieedi alguses panna külmkapp täis puuvilju ja viia neid tööle ja armukese juurde ja igale poole, kus sa päeva jooksul pikamalt peatud. Sest kunagi ei tohi kõht ootamatult tühjaks saada, sest McDonald’sid on iga nurga peal. Seda teavad kõik dieeditajad niigi, et kõht tuleb kogu aeg täis hoida, eriti siis, kui lähed külapeale, kus on laual kõikvõimalikud ahvatlused. Ta jagas ka sellist allavõtmise nippi, et vahetult enne söömist tuleb juua klaas vett ja kaal langeb kohe rohkem kui muidu. Samas on teooriaid, et 15 minutit enne ja pärast sööki ei tohi vett juua, sest see lahjendab maomahla ja toit ei seegi nii hästi. Aga samas on see vastuväide kuidagi kahtlane, sest toit seedub ju natuke kauem kui 15 minutiga ja maost kindlasti nii kiiresti edasi ei lähe.

Siin postituses on toodud ainult vähesed elulised näited ja poindid tema raamatust. Lihtsalt need on need asjad, mis mulle isiklikult imponeerisid või muul viisil tähelepanu äratasid. Tegelikult on seal veel sadu ja sadu muid huvitavaid lugusid ja näiteid elust. Lisaks muidugi reaalseid soovitusi, kuidas elus toimida. Nii et ma väga soovitan raamat läbi lugeda..

 

 

 

Advertisements

9 thoughts on “Mihkel Raua eneseabiraamat

 1. Kaur veebruar 13, 2017 / 7:24 p.l.

  fyi, ma kuulan vikerraadiot (või isegi klassika-) ja loen iga nädal Sirpi. Tunnen mõnda teist samasugust saurust veel.

  • Lizzy veebruar 13, 2017 / 7:30 p.l.

   No siis on sul lootust jõuda sama kaugele, kus on Mihkel Raud 😀

   • Kaur veebruar 14, 2017 / 12:07 e.l.

    See tähendab siis mida…?
    S.t. kui kaugele ta on jõudnud ja kuidas ma oma karjääri või elu tema omaga võrrelda saaks?

   • Lizzy veebruar 14, 2017 / 12:23 e.l.

    Ma tõesti ei oska sulle vastata. Mul pea valutab ilma nii keeruliste küsimustetagi.

    Ma ei mõelnud midagi isiklikku, ausalt, ma ei tunnegi sind ju. Ma lihtsalt ütlesin, et kuna selle raamatu point on see, kuidas jõuda sama kaugele kui on tema või isegi veel kaugemale, siis sul on vähemalt (erinevalt minust) mingid eeldused sinna jõuda.

   • Kaur veebruar 14, 2017 / 1:09 e.l.

    Eiei… ma ei võtnud seda solvamisena (ja palun vabandust, kui tundus, et võtsin või tahtsin vastu haukuda). Küsimus ongi tegelikult mihkel rauale, või siis sulle kui ta raamatu läbi lugenule. Mis see “Mihkel Raua kaugusel” on, mida inimesed ihkama peaks?

    Inimeste elud ja tegevusalad on jube erinevad. Raud on võtnud endale meelelahutaja ja narri rolli, inimesed lahkavad ta eraelu.. kas see on midagi, mida peaks kadestama või mida suurem osa rahvast tahaks?

    Ehk. Kus MR oma definitsiooni järgi siis… on?

   • Lizzy veebruar 14, 2017 / 3:24 e.l.

    No tal olid seal erinevad näpunäited jagatud erinevateks teemadeks ja ta nagu ühest selgitust ei andnudki, kuhu võiks jõuda elus. Aga põhiline, mis kajastusid, olid klassikalised – au, raha ja kuulsus. Noh, et kui oled kuskil klienditeenindaja, siis oled ebaedukas (nagu oli ka see raamatu reklaamvideo, kus ta mingi klienditeenindaja täis sõimas). Vaja oleks saada eelistatult edukas firma püsti või saavutada ükskõik milline tema üheksast ametist. Ilmselt.

    Aga ma hakkasin alles nüüd mõtlema, et tegelikult on tema väga vale inimene rääkima, kuidas saada eikellegist kellekski, sest ta juba sündides oli kuulsate vanemate laps, mis aitas tal juba teatud ustest sisse saada. Kindlasti on tal selleks ka omad eeldused, aga jah.

 2. Kaur veebruar 14, 2017 / 10:07 e.l.

  Nii et MR päriselt arvab, et tema positsioon on nii kõrge, et teised peaks selle poole püüdlema ja teda eeskujuks võtma?
  Ma ausalt lootsin, et seal taga on mingi eneseiroonia. Aga kui ta on siiras… huhh, kahju.

  • Lizzy veebruar 14, 2017 / 4:32 p.l.

   No see raamat on rohkem sellest, kuidas temast kaugemale jõuda. Niiet ma ei ütleks, et ta endast jumalteabmidaarvab 🙂

   Head sõbrapäeva kõigile!

   • Kaur veebruar 15, 2017 / 9:20 p.l.

    Ma oleks end suurest uudishimust äärepealt ta suhtluskoolitusele kirja pannud. A siis mõtlesin, et las ta jääb. Ennast müüb ta igatahes hästi. Aitäh 🙂

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s