Reketiga tüdruk. Kaia Kanepi teekond Ameerika mägedel.

Ma olen Kaia Kanepi fänn ja tugitooli(tennise)sportlane olnud jäägitult alates sellest kohutavast Wimbledoni veerandfinaali kaotusest Petra Kvitovale, kus Kaial oli 5 matšpalli ja poolfinaali koht oli nii-nii lähedal. Muidugi olin ma tema mänge varem ka vaadanud, nt tema kaotust Li Nale Pekingi olümpiamängudel. Kui ta aga enne 2010. aasta Wimbledoni valusat kaotust üldsuse poolt maataa tallati, siis tehti küsitlus, millest ka raamatus oli juttu, kus küsiti, kas Kaia tõuseb veel esisaja hulka. Ja üle 60% rahvast arvas, et ega ikka ei tõuse küll.  Ma mäletan hästi, et ma vastasin seal seda, et ma usun tema tagasitulekusse. Aga lähme minu Kanepi-vaimustuse algusesse. Oli üks päikeseline suvepäev. Kaia Kanepi oli just aasta tagasi võitnud Prantsuste lahtiste noorte turniiri ja nüüd toimus Kadriorus 25000-dollariline ITF-i turniir Sampo Open, millest ka raamatus põgusalt juttu tehti. Ma olin oma perekonnaga kuskil sõidus, ma ei mäleta, mida me sel nädalavahetusel tegime, aga järsku tuli isale pähe, et läheks vaataks Kaia mängu. Mõeldud tehtud. Mäletan, et oli üsna palav suvepäev ja Kaia küll kaotas, aga see oli esimene mäng, kus ma sain aimu sellest, mis asi see tennis üldse on, kuidas seal punkte loetakse jne. Ja erinevalt jalgpallist, korvpallist jne meeldib mulle tennist vaadata ka siis, kui keegi omadest ei ole platsil. (Tegelikult jalgpalli ja korvpalli ei vaata ma üldse. Tegelikult ma mõtlesin rohkem talispordialasid, kergejõustikku, jne, mida ma vaatan hea meelega, kui meil keegi medalikonkurentsis on.) Ma olen Kaia ja nüüd ka Aneti mängude kõrvale vaadanud nii palju teisi naiste tennisetippude matše. Eriti usinalt vaatasin ma 2010. aasta US Openi avaringi mänge, kui Kaia samuti lõpuks veerandisse jõudis.

Nii et minusugusele tennisefännile on see raamat täielik maiuspala. Kaia kirjeldab seal pikalt ja laialt, mis toimus erinevate tema karjääri jooksul toimunud mängude kuluaarides. Miks ühel või teisel päeval tuli vastu võtta kaotus või mis aitas võidule kaasa. Mu ema ütles raamatu kohta, et Kaiast hakkas seda lugedes lausa kahju. Jah, tal on väga keeruline karjäär olnud ja nüüd saame  raamatust teada, et lisaks rohketele vigastustele on tal läbi aegade olnud keerulised suhted ka taustajõududega. Eks midagi on ka ajakirjanduses läbi käinud, aga mitte eriti Kaia vaatevinklist. Näiteks ei kujutanud ma ette, et Kaia mängule nii positiivset mõju avaldanud Silver Karjus käitus temaga sel teel ikka täiesti kohutavalt. Naljakas et ajakirjanuds tegi suure loo nende koos magamisest, aga tegelikult oli seal palju skandaalsemaid tõiku välja toodud. Ja selle Pablo Ciacopelli, kelle lahtilaskmist peavad paljud siiani suureks veaks, käe all ei olnud ta elu ka palju parem. Kuid Silver Karjus on ikka omaette frukt. Ma ei tea, kas tõelise edu saavutamiseks äkki peabki selliseid frukte taluma. Tundub, et vähemalt Kaia on karjääri jooksul nii arvanud, miks muidu ta neid frukte talunud on ja nende käe all treenida on suutnud. Minu respekt igal juhul, kui kõik see, mis raamatus avalikuks tuli, ka päriselt niimoodi juhtus. Sest ma ei tea, kuidas saab hästi mängida, kui treener enne mängu vaheajal kõige ropumate sõnadega loobib ja mängu ajal vastasele aplodeerib.

Igatahes oli see minu jaoks väga põnev lugemine, kus ma sain palju asju teada, mida ma varem ei teadnud. Lisaks lurjustest treenerite tegudele sain teada, et Kaia kaotas noorteklassis pidevalt Anett Kontaveidi vanemale õele. Samuti ei teadnud ma enne midagi sellest, et tal Jumalaga nii hea suhe on. Igal juhul ma usun, et igale teisele (eesti) tennise huvilisele on see põnev lugemine.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s